Sebzeler üzerine birkaç söz

Taze ya da dondurulmuş olarak bulunan çok büyük bir sebze çeşitliliğinden yararlanma olanağına sahibiz. Bitkilerin yenilebilen kısımları sebze adı altında toplanmışlardır: Yapraklar (ıspanak, salata, lahana, pazı), kökler (havuç, şalgam, pancar), saplar (kereviz pırasa), filizler (kuşkonmaz), meyveler (kabak, patlıcan, domates, avokado), çiçekler (karnıbahar, enginar), taneler (bezelye, bakla, fasulye), yumrular (patates), soğanlar (soğan, sarımsak).

Sebzeleri sonsuz olasılıkla pişirmek mümkündür, çünkü ince şeritler halinde kesildiklerinde karışımları homojendir. Ancak bu karışımlara patates katmaktan kaçının, çünkü içerdiği nişasta diğer sebzeleri yapışkan hale getirecektir. Patates bütün ya da iri parçalar halinde, ayrı olarak pişirilmelidir.

Karnabahar-havuç-bezelye-yeşil fasulye

Hindiba ve yeşil lahana

Kırmızı lahana-soğan

Rezene-kereviz-kabak

Fasulye taneleri-domates-havuç birbirine kolaylıkla karıştırılabilecek sebzelerdir.

Buna karşılık patlıcan, Brüksel lahanası, ıspanak gibi yüksek koku ve boyayıcı madde içeren sebzeler birbirleriyle karışmazlar.

Sebzelerinizi kekikli ya da fesleğenli suyla buğulama yapabilirsiniz (ortalama olarak 15 dakika).

Servis tabağında sebzeleri küçük bölümlere ayırın. Üzerlerine yumuşak sos ya da İtalyan sosu, isteğe bağlı olarak sebze suyunda eritilmiş taze krema ve doğranmış maydanoz konulabilir.

Sirke ve yağ konularak servis yapılan sebzeler ılık halde çok lezzetlidir.