Psikolojik açıdan aybaşı kanamasının anlamı nedir

İlk aybaşı kanaması genç kız için önemli bir olaydır. Annesi uzun süredir kendisine bundan söz etmiştir. Genç kız bunun mutlu bir olay olduğunu, çocukluktan ergenliğe geçişi kanıtladığını, bilmektedir. Artık her ay cinsel bezleri bir yumurtacık üretecektir. Başlangıçta düzensizlikler görülse bile, cinsel aygıt çalışmaya başlamıştır.

Genç kız hiç bir biçimde ilk aybaşı kanamasını bir kirle ne olarak yaşamamalıdır. Yüzyıllardır birçok kadın aybaşı kanamasını karşı cinse oranla bir aşağılık belirtisi olarak görmüştür. Kadınlar aybaşı kanamasından korkmuşlar, çok az söz etmişlerdir. Kimi ilkel topluluklarda, aybaşı kanamaları sırasında kadınlar kendileri için özel olarak aynlan bir eve kapanmak zorundaydı. Günümüzde buna benzer bâtıl inançlar kalmamıştır.

Aybaşı kanaması genç kızın üreme yeteneğini ortaya koyan doğal bir olaydır. Genç kız artık kendisini kadınlığın gelişmesine ve analığa götürecek bir yoldadır. Aybaşı kanaması hiç bir biçimde etkinliklerini bozmamalıdır. Kişi aybaşı kanamasından ne kadar çok korkarsa, aybaşı dönemleri o kadar sancılı ve rahatsızlık verici olur. Bununla birlikte genç kızlar aybaşı döneminin bir melankoli havası doğurabileceğini, ama çabucak geçtiğini bilmelidirler.