Kadın cinsel problemlerde duyarsızlaşma

Evlilik ya da cinsellikle ilgili güçlüklerin var olduğu vakalarla çalışan bir terapist, halihazırdaki popüler yöntemleri kullanan tedavi için daha az yanıt alınabileceği ortada olan bazı cinsel işlev bozukluğu vakalarıyla karşılaşabilir. Genellikle bir danışan cinsel işlev bozukluğu için terapi görmek ister, fakat bir cinsel partneri yoktur. Aslında, karşı cinsten biriyle samimi bir ilişki düşüncesinin danışanda yarattığı anksiyete, onu cinsel bir ilişki geliştirmekten uzak tutacak kadar büyük olabilir. Diğer vakalarda cinsel partner vardır, ama terapi oturumlarına devam edemiyordun Diğer danışanlar da, davranışçı yaklaşımın tedavide yetersiz olduğu, bazı şiddetli ve yaygın nevrozlara sahiptir.

Şimdi güncel bir vaka örneğine bakalım. Kronik vajinismus şikâyeti ile kliniğe tedavi için bir kadın başvurmuştu. Yedi yıllık evliliğinde yaklaşık bir yıl cinsel ilişkiye girdiğini ifade ediyordu. Genital bölgede ilişki oluşumuna izin veren vajinal açıklık güçlü biçimde kasıldığı için, kocası cinsel ilişkide penetrasyonu nadiren başarabiliyordu. Öte yandan bir kez hamile kalmıştı ve iki yıl önce bir bebek düşürmüştü. Jinekologu bir dizi fiziksel egzersizle vajinal açıklığın etrafını çevreleyen kasları güçlendirmeyi denemiş; ama başarılı olamamıştı. Bu nedenle evliliği bozulmuş ve boşanmıştı.

Uzun süreli bir psikoanaliz için materyal veren bir tarihçe ortaya koydu. Tanımladığı üvey anne ve üvey abla figürlerinden nefret ediyordu. 6-7 yaşlarındayken üvey ablası tarafından oral-genital bir uyarım için zorlanmıştı. 9 yaşındayken bir adamın kendini teşhir etmesine maruz kalmıştı ve bu durum onu korkutmuş, suçluluk ve utanç hissettirmişti. Tüm fiziksel yakınlıklarını söndürmüştü ve bunları yaşadığı ilk günden bu yana cinsel yakınlaşmalar ve aktivitelerden kaçınıyordu. Ek olarak, kendisini çirkin buluyor ve çekici olmayan bir figür olarak görüyordu ve bu benlik imajından dolayı beş yıldır mayo giymemişti. Çok sade giyinmiş olmakla birlikte -erkekleri cezp etmekten kaçınmak için özellikle böyle giyiniyordu- aslında oldukça çekici bir kadındı. Bir erkek onunla arkadaşça görüşmeye başlasa bile panik hissediyordu. Cinsel bir partneri olmamış ve olmasını da istemiyordu. Bu nedenle de kendisini üzgün ve ?anormal? hissediyordu.