İlk orgazm

Kritik ilk orgazm, programın her basamağında ya da mastürbasyon dışında bir durumda ortaya çıkabilir. Sekiz danışanımızdan biri ilk orgazmı ikinci adımda, biri üçüncü adımda, ikisi dördüncü adımda ve İlcisi altıncı adımda yaşadı. Diğer iki danışan ilk orgazmı, mastürbasyonla değil fakat kocasıyla cinsel aktivitede yaşadı. Bir kadın dördüncü adımda eşiyle klitoral manipülasyonla orgazmı yaşadı. Diğer danışan altıncı adımda kocasıyla cinsel ilişkide ilk orgazmı yaşadı. Örneklemimiz küçük olmakla birlikte, biz bu mastürbasyon programının birincil orgazm bozukluğu tedavisinde önemli bir umut olduğunu düşünüyoruz.

Anksiyete tepkisinin sistematik duyarsızlaştırılması, birçok davranışçı terapinin genel bir elementidir. Bu bölümde Husted, bir faktör olarak anksiyetenin dâhil olduğu kadın cinsel işlev bozukluğu vakalarında duyarsızlaştırmanın kullanımını tartışmaktadır.

Husted, görselleştirme yoluyla sistematik duyarsızlaştırma ve in vivo duyarsızlaştırmayı kıyasladığı bir çalışmanın sonuçlarını ortaya koymaktadır. Sonuçlar ilginçtir: Görselleştirme yoluyla duyarsızlaştırma daha hızlı tamamlanmakla birlikte, cinsel durumlarda anksiyeteyi azaltmada ikisi arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Ayrıca, hiçbir terapi programının, birincil orgazm bozukluğu yaşayan kadında koital orgazm oranını artırmada özellikle etkili olmadığını fark etmek önemlidir.