Hiperseksüalite ve cinsel uyarılma arasındaki fark

Kadınlarda yaygın bir şikâyet olmamasına rağmen, bazı kişiler ısrarcı ve/ veya intruzif cinsel fantezilerin/düşüncelerin ve çok sayıda mastürbasyonun ve/veya diğer cinsel davranışların eşlik ettiği ya da bunlara neden olan güçlü, ısrarcı ve devamlı cinsel istek duyguları yaşadığım söyler.

Ortaya çıkan cinsel deneyimler suçluluk duygusuyla sonuçlanabilse de, genellikle bunların haz verici olduğu düşünülür. Hiperseksüalitenin çeşitli psikiyatrik ya da normal dışı seyir gösteren nörolojik durumlarla bağlantılı, geçici bir semptom olduğu veya bu tür bozuklukların tedavisinde kullanılan bazı ilaçların (örneğin levodopa) yan etkisi olarak ortaya çıktığı belirtilmekte. Ama hiperseksüaliteyle sürekli genital uyarılma farklıdır; şöyle ki hiperseksüalite sürekli genital uyarılmanın eşlik ettiği ya da etmediği aşın cinsel istek duygulan demektir, oysa sürekli genital uyarılma bilinçli bir cinsel istek olmaksızın yaşanan fizyolojik genital duyumlar anlamına gelir. Sürekli genital uyarılmadan yakman kadınlar, genital vazokonjesyon duygulan ya da sızlama duyumları hakkında kolayca belirgin bir tetikleyici tanımlayamazlar ve genital duyumlarından sorumlu olan, beyin tümörü veya nöral bir patoloji gibi kaygı verici ya da tehlikeli bir fiziksel duruma sahip olabileceklerinden endişe duyarlar.

Dahası, hiperseksüel duygulara sahip kadınlar çoğunlukla orgazmı yaşar yaşarmaz tatmin olurlar, ama SGUB?li kadınlar genellikle tatmin olmaz. Son olarak, şayet sorunlarım doktorlarına anlatacak olurlarsa hiperseksüel kadınlar zihinlerinin cinsellikle meşgul olduğundan yakınırken SGUB li kadınlar hafiflemeyen can sıkıcı, intruzif genital duyumlardan şikâyet ederler.