Fallop boruları nedir

Fallop boruları, yumurtalık yakınlarında, dışarıdan karınzarına, içeriden de rahme açılan iletim aygıtlarıdır. Yumurtacığın yumurtalıktan rahme ulaşmasını bunlar sağlar.

Borunun uzunluğu 10-12 santimetre arasında değişir, kalınlığı da 4 milimetredir. Yumurtalığa doğru, kenarları diş diş kesilmiş bir huni şeklinde açılarak uzanır ve yumurtalığın üzerine yayılan 10-15 milimetre yük sekliğinde saçaklar meydana getirir. Bitiş noktası bir çeşit çadırı andıran bu huninin merkezinde, karın ostiyomu diye adlandırdığımız delik yer alır. 1 milimetre çapında bir deliktir bu; bir dizi kıvrıntıdan oluşmadır. Sümüğümsü bir sıvı salgılayan bu kıvrıntılar, yumurtacığın ilerleyişini sağlayan tüylerle donanmış hücrelerle kaplıdır. Borunun katılgan dokudan ve kaslardan meydana gelen çeperi 1,5 milimetre kalınlığındadır. Uzunluğu, yukarıda da belirttiğimiz gibi, belirli bir değişkenlik gösterir. Yumurtalığın çevresini saran boru, rahmin çeperinden doğru içeriye yönelmektedir.

Rahim dışındaki parçası boyunca boru, karınzarının bir kıvrıntısı biçiminde ilerler. Kasık çeperinden rahme doğru bir köprü biçiminde atılmış geniş bir bağı andırır. İçinde sayısız damar (atar ve toplardamar) vardır. Bu damarlar hem boruyu hem karınzarının, kasığın tavanını oluşturan bir dalgalanmasını andıran bir engebe gibidir.

Boruların bağı, açıklardan da kolayca anlaşılacağı gibi damarlara dokunmaksızın boruları bağlamak için, oldukça nazik bir cerrahi müdahaleyi zorunlu kılar. Çünkü ters bir müdahale, bu organlarda bir kanamaya ya da damarlanma eksilmesine yol açmaktadır.