Erkekler neden kaçarlar?

Erkekler bürolarından çıktıkları zaman çoğunluklar, hobileriyle veya özel olarak ilgilendikleri konularla meşgul olurlar. Bahçesinde ya da briçte saatlerini harcayan bir erkek aslında, işinin baskısından ve stresinden kaçıyor olabilir. Bu kaçış, erkeğin duygusal yaşamında mutlu olmadığı anlamına gelmez. Sorun genellikle, erkeğin kadının ona ne kadar ihtiyaç duyduğunu fark etmemesiyle ilgilidir.

?Bazı günler John işten eve geliyor, beni şöyle bir öpüyor. Suskunluk içinde yemek yiyoruz, sonra ya plaklarını dinliyor ya da bilgisayarıyla oynuyor. Yalnız kalmaya ihtiyacı olduğunu söylüyor? diyor, 26 yaşındaki Rosemary.

Rosemary bu konuda yakınan tek kadın değil. Sevdikleri erkeği başka bir şeyle paylaştıklarını düşünen birçok kadın var. Üstelik bu kadınlar kendilerini çaresiz hissediyorlar. Çünkü canlı olmayan bir şeyi kıskanmak onlara oldukça saçma geliyor.

Ulusal Evlilik Rehberliği Danışmanlığı?nın sözcüsü Zelda WestMeads, erkeklerin ilişkiden ?kaçma, uzaklaşma? eğiliminde olmalarının nedenini, çocukluklarında gördükleri koşullanmaya bağlıyor, Meads, kadınların genellikle ilişkilerde daha rahat olduklarını, çünkü çocukluklarında daha fazla şımartıldıklarını, oysa erkek çocukların, ?cesur ol, korkma, sert ol? eğitimiyle büyütüldüklerini söylüyor. ?Onları bu sertliğe alıştırıyoruz? diyor. ?Böylece onları kadınsı yönlerinden uzaklaştırıyoruz. Yani sevgi ve ilgi göstermekten, şefkat vermekten. Büyüdükleri zaman da, bir sorunları olduğunda, kendilerini ifade etmeleri güç oluyor.?

Gerçek bir işkolik, sadece çalıştığı zamanlarda mutludur, mesleğinde paylaşmayı sevmez. Kocanız bu durumdaysa, yapabileceğiniz çok az şey var.

?İş onlar için en büyük kaçış yolu. Neredeyse onların metresi. Bir erkek karısına, ?Ama sevgilim, ben sizler için çalışıyorum? diyebilir ama bunu kendisi için ve kendi başarı gereksinmesi için yapıyordur.? Aynı şekilde, başarma yolunda baskı görmüş bir erkek, ileride kendini sadece başarılarıyla değerlendirebilir. Bu genellikle, duygularıyla baş edemeyenler için, bir kaçış yoludur.

Tabii, bir kadın da bu durumda, erkeğin o ilişkide gerçekten mutlu olup olmadığını merak edecektir. Seks araştırmacısı Shere Hite 7329 erkekle görüştüğünde, evlilik sorularına yanıt verenlerin büyük bir çoğunluğunun temel olarak evlilikten hoşlandıklarını ve evli kalmak istediklerini görmüştü. Hite raporunda erkeklerin hoşlanmalarının temel nedeni, ev yaşamının getirdiği sıcaklık, güvenli ve istikrar idi. Belki şaşırtıcı ama Hite, evlenme nedeni olarak seksin gösterilmesinin çok ender olduğunu tespit etmişti.