Cinsel uyarılmayı keşfetme

Genital dokunma zor ve antipatik geliyorsa, henüz tam olarak bunlara inanmasanız bile bu duyguların nereden kaynaklandığım, daha saygılı ve takdirkâr olan alternatif düşünme biçimlerinin neler olabileceğini araştırmak için bazı bilişsel teknikleri dikkate alın.

Haz almak için genitallerinize dokunmaya çalışın.

Uyarılma yaşayıp yaşamadığınıza bağlı olarak, sizin için psikolojik açıdan cinsel uyarılma sağlayan durumların neler olduğunun daha fazla ya da daha az bilincinde olabilirsiniz. Fiziksel olarak kapalı olan cinsel ilginizi ya da isteğinizi artıran görsel imajları, davranışları ya da dokunmaları düşünün. Cinsel ya da romantik betimlemeler içeren sinema filmlerini, videoları ya da yazılı materyalleri araştırın bunlar cinsel çekicilik temanızı tespit etmenize yardımcı olabilir.

Genel olarak cinsel tepki ?döngüleri?, yaşlanma ve hormonal etkiler, cinsel sağlık hakkında bilgi edinmek faydalı olabilir.

Orgazmı canlandırın; orgazma ve orgazmın tetikleyicilerine dair korkulan ele alın.

Uyarımı artırmak için vibratör kullanmanın artılarını ve eksilerini değerlendirin. Partnerinizi dâhil etmenin yolları

Yaşanan değişimleri bir partnerle paylaşmaya ilişkin beklentilerinizi ve endişelerinizi listeleyin.

Bir partnerle kullanılacak fiziksel ve sözel yaklaşımları gözden geçirin.

Bir cinsel daveti başlatmanın, kabul etmenin ya da reddetmenin yeni yollarını öğrenin.

Daha detaylı bilgi ve ekstra egzersizler için bkz. Heiman ve LoPiccolo (1988). Bütün bu egzersizler her kadının sorunlarına ve deneyimlerine göre uyarlanmalıdır. Cinsel gelişim deneyimleri olarak bazıları diğerlerinden daha fazla fayda sağlayacaktır.