Çiftlerde anlaşmazlık başlarsa

Birlikte yaşayan çiftlerin en çok tartıştığı konular, araştırmalara göre, dostlarla ve parayla ilgili. ?Benim bazı arkadaşlarımdan Steven resmen nefret ediyor. Onun da öyle arkadaşları var ki, onlarda ne bulduğunu bir türlü anlayamıyorum? diyor. Mary, ?Allah?tan, kısa sürelerle onlara tahammül etmemizi kolaylaştıracak kadar birbirimize saygımız var. Ama yine de, ikimiz de, ikimizin de hoşlandığı insanlarla birlikte olduğumuz zaman daha mutlu oluyoruz.?

Her yeni evlenen çiftin de bildiği gibi, yeni bir ev kurmak oldukça pahalıya çıkan bir şeydir ve evlenmeyip de birlikte yaşamak demek, bir ev dolusu evlilik hediyesinden bile mahrum kalmak demektir. İçinizden birisi, diğerinin, kendisine düşen payı harcamadığı fikrine kapılırsa, kısa süre içinde bir öfke, kırgınlık oluşabilir. Siz siz olun, sakın böyle bir şeyin oluşmasına meydan vermeyin. Birlikte oturmaya başladığınız ilk anda mali durumunuzu konuşun ve kimin neyi ödeyeceği konusunda bir anlaşmaya varın.

Alison şöyle diyor: ?Birlikte yaşamaya başladığımız zaman, para konusunda veya hangi faturayı kimin ödeyeceği konusunda konuşmak hiç de romantik gelmedi. İlk başta her şey harikaydı ama sonra faturalar gelmeye başlayınca, baktım ki John hiçbiriyle ilgilenmiyor. Bana da hiç ilgilenmememi, ödemekle uğraşmamamı söylüyordu ama ben ödemek zorunda olduğumu biliyordum çünkü aksi halde her şeyimizi keseceklerdi. Bu gibi konularda kılını bile kıpırdatmaması iyice sinirime dokunmaya başlamıştı. Zaten ondan sonra da, ilişkimiz gittikçe kötüye gitmeye başladı.?