Ayrılık ölümden beter

İlişkinin bittiği gerçeğiyle yüz yüze gelmek, çoğumuz için sarsıcı bir olaydır; hele bu kararı karşı taraf vermişse. Yine de bu acı olayı dünyanın sonu gibi görmemek gerek.

Bir aşk ilişkisinin kötüye gitmesi acı vericidir. Ancak, ilişkiyi bitiren taraf olmak da eş oranda acı verir. Belki de eşinize ilişkiyi bitirmek istediğinizi bildirmenin en iyi yolu, hâlâ biraz duyarlılığı koruyacak şekilde açıkça söylemektir?. Bin dereden su getirmeyin. Niyetinizi açıkça ortaya koyun, yalnızca tehdit ediyormuş gibi gözükmeyin. Bittiğini kabul etmek Sonunda ayrılacağınızı bildirdiğinizde oldukça dikkatli davranın ve ilişkiyi kesin bir şekilde bitirin. Hiçbir şey, uzayan, acı dolu bir ayrılmadan daha kötü değildir. Eğer beraber yaşıyor iseniz eşyalarınızı mümkün olduğu kadar çabuk taşıyın. Ya da onunkileri mümkün olduğu kadar çabuk taşıtın Eğer beraber yaşamıyorsanız çevrenizi yeni şeylerle donatın. Ve derhal mümkün olduğu kadar yeni insanlarla ilişkiye geçin. Unutmayın, geçmişin anılarında takılıp kalmak çok acı verir.

Erkek arkadaşları Craig tarafından terk edilen 24 yaşındaki Terry, ?Sabahları kalkmak müthiş acı veriyordu?? diye anlatıyor o günlerdeki duygularını. Onun tepkisi çoğu kadının yaşadığından farklı değil. Önce üzüntü, sonra öfke ve sonuçta kabullenme. Bazı psikologlar ayrılığa karşı geliştirilen tepkinin bireyin ölüm karşısında duyduğu üzüntüye benzediğini söylüyorlar. Unutulmaması gereken ilk şey, sonuçta onsuzluğa alışacağınızdır. Gerçi onu anımsatan bir şarkı duyduğunuz ya da beraber ziyaret ettiğiniz bir yerin fotoğrafını gördüğünüzde kalbinizde büyük bir sızı duyabilirsiniz, ama bütün acılarınız gün gelecek yok olacaktır.

Ayrılıkla başa çıkma yolları Bazı kadınlar ilişkiyi anımsatacak her şeyden fotoğraflar, sizin evinizde kalan giysileri, size verdiği hediyeler kurtulmanın yararlı olduğunu söylüyorlar. Bütün bunları göz önünden uzaklaştırmanın olumlu bir etkisi vardır, ayrılığı kesinleştirir. Ama illa çöpe atmanıza gerek yok. Çünkü bir gün onları koyduğunuz yerden çıkarıp güzel günlerinizi anmak isteyebilirsiniz, ikinci adım konuşacak birini bulmaktır. Eğer konuşabilecek kadar yakın bir arkadaşınız ya da akrabanız yoksa bir uzmana gidebilirsiniz.

Yazmak da yararlı olabilir. Bir defter alıp günlük tutmaya başlayın. Bu, telefonu açıp öfkenizi eski sevgilinize kusma anlamsızlığından da kurtaracaktır.

Ağlamak kesinlikle yararlı bir yoldur. Zamanınızın bir kısmını ağlayarak geçirmekten suçluluk duymayın. Çünkü duygularınızı bastırıp susturmak daha tehlikeli olabilir. Heyecanlarınızı öfke, hayal kırıklığı, hüzün açığa vurun ve acı çekmekten böylece mümkün olduğu kadar çabuk kurtulun.