Anoreksiya nasıl bir hastalıktır

Uzmanların, ?Son derece ciddi bir hastalıktır, tedavisi zordur? dedikleri anoreksiya, özetle şöyle anlatılabilir; ?Kişinin zayıflama uğruna ölüme gitmesi; bir deri bir kemik kaldığı halde, kendisini şişman sanarak yemek yemeyi reddetmesi.

Sözlüklerin, ?Sinirsel iştah kaybı? olarak tanımladığı anoreksiya hastalığına yakalanan kişi, çok güçlü bir duyguyla yemek yemeyi reddeder. Bir anlamda, kendi kendisini telkinle bitmez tükenmez bir açlığa mahkûm eder.

Burada sözü edilen durum, kilo vermek ve daha zinde olmak amacıyla yapılan rejimlerden farklıdır. Prenses Diana?nın vücut ölçülerindeki bir genç kız hâlâ şişman olduğunu düşünüyorsa, bu onun bir sorunu olduğunu gösterir.

Geçmişe göre, biraz daha zayıflamak ve bunu hemen fark etmemek ciddiye alınmayabilir. Ancak anoreksiya ciddi bir hastalıktır; tedavisi zordur, hasta kendi görüntüsü ile ilgili farklı düşüncelere sahip olur. Bir süre sonra hastalığın kurbanı tam bir iskelet halinde hastaneye getirilir, hastalıkta ölüm oranı yüzde 10 dolayındadır.