Acı veren virüs uçuk

İki tür uçuk virüsü vardır; Herpes simplex type 1 (HSV1) ve Herpes simplex tupe 2 (HSV2)

İlki ağız ve burun çevresindeki uçuklara neden olur. Diğeri de üreme organlarında ve anal bölgede acı veren yaralara yol açar.

Uçuk virüsü; uzun süre mor ötesi ışınlara maruz kalınması, adet dönemi, enfeksiyon ya da stres gibi nedenlerden dolayı vücut ısısı yükselince harekete geçer, normalde sinir sistemi içinde pasif bir şekilde uykudadır.

HSV1 genellikle öpüşme ya da oral veya normal birleşmeyle geçer. HSV2 ise cinsel temas ile bulaşır. Mikrop kapıldıktan 25 gün sonra, tek olarak ya da grup halinde kabarcıklar belirir. Bu kabarcıklar erkeklerde genellikle peniste, bazen de idrar yolu ve makat içinde (rektum) görülür. Kadında ise HSV2 vajinayı, klitorisi, iç ve dış dudakları ve rahim boynunu etkileyebilir. HSV2’nin ilk saldırısı genelde en kötü olanıdır ve ateş, baş ağrısı ve kırıklığa neden olur.

Diğer belirtiler arasında, idrar yolu veya vajinadan akıntı, kasıktaki lenf bezlerinde şişkinlik ve idrar çıkarırken acı duyma sayılabilir. .

İlk safhadan sonra bazı insanlarda başka sorunlar olmaz. Bazı insanlarda ise yılda 3-4 kezden birkaç yılda bir arasında değişen sıklıkta tekrarlayan durumlar görülür

Virüsün aktif olduğunun belirtileri, baş ağrıları, kasıktaki bezlerde hassaslık, şişkinlik ve yumrular, bacak ağrıları ve halsizliktir.

Bu durumlarda hasta iyice dinlenip, beslenerek bağışıklık sistemini geliştirebilir. İnsan böyle b r durumda cinsellikten uzak durmalıdır; çünkü mikrobu bulaştırabilir.